datalab.blogfa.com ( مهرتاش مشعشعی )
متداولترين، آسانترين، ارزانترين و سريعترين روش تشخيص حاملگي، جستجوي هورمون گنادوتروپين جفتي انسان (hCG: human Chorionic Gonadotropin) در ادرار، با استفاده از روشهاي سرولوژي مي باشد. هورمون hCG در دوران حاملگي، توسط سلولهاي سينسي شيوتروفوبلاست (Syncytiotrophoblast) جفت (Placenta) توليد شده و در سرم و ادرار قابل تشخيص است. اين هورمون 3 تا 5 روز بعد از عقب افتادن عادت ماهانه (Menstrual cycle) در ادرار و قبل از آن، در سرم بانوان باردار قابل تشخيص است، و حدود دو هفته پس از زايمان طبيعي، در سرم ناپديد شده و قابل تشخيص نمي باشد. هورمون hCG ساختار گليکو پروتئيني دارد. مقدار قند هورمون مذكور از تمام هورمونهاي ديگر انسان بيشتر است. هورمون hCG از دو زنجيره آلفا (a) و بتا (b) تشکيل شده است. زنجيره آلفاي هورمون HCG از نظر ساختماني با هورمونهاي LH ـ FSH و TSH مشابه است، اما زنجيره بتاي آن، ساختار منحصر بفردي دارد، به همين دليل، اساس آزمايشهاي سرولوژي تعيين حاملگي، جستجوي زنجيره بتاي هورمون hCG در ادرار مي باشد...
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 20:34  توسط مهرتاش مشعشعی  | 


پايه اساسي آزمون الايزا براساس واكنش آنتي‌بادي با آنتي‌ژن مي‌باشد. در آزمون‌هاي الايزا يك آنتي‌بادي اختصاصي با يك آنتي‌ژن مشخص واكنش داده و سپس با استفاده از يك آنتي‌بادي اتصال يافته با يك آنزيم بعنوان سيستم نشانگر، آزمون ادامه يافته و درنهايت با افزودن سوبستراي آنزيم و تبديل سوبسترا به محصول كه يك مادة رنگي مي‌باشد آزمون الايزا به پايان مي‌رسد طول موج رنگ بدست آمده كه نشانگر حضور يك آنتي‌بادي (و يا آنتي‌ژن) و نيز غلظت آن مي‌باشد توسط يك دستگاه اسپكتروفتومتر قرائت شده و ثبت مي‌گردد.

http://ibgroup.persiangig.com/image/welles(chahak).jpg    


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹ساعت 20:43  توسط مهرتاش مشعشعی  | 


 سندرم داون

سندرم داون با شيوه 1 به 700 در زايمان منتج به تولد نوزاد زنده ، به عنوان شايع ترين اختلال كروموزومي شناخته مي شود. از آنجا كه انجام تست هاي تشخيص سندرم داون براي تمام مادران باردار امكان پذير نيست ، از سال ها پيش تست هاي غربالگراي براي تشخيص مادران داراي ريسك بالا ابداع شده است. با استفاده از اين تست ها مادران در معرض ريسك بالا شناسايي و براي انجام تست هاي تشخيصي معرفي مي گردند. از آنجا كه 80% موارد سندرم داون در مادران زير 35 سال بروز مي كند ، كالج متخصصان زنان و زايمان آمريكا (ACOG)‌ اكيداً توصيه مي كند كه تست هاي غربالگراي سندرم داون براي تمام مادران باردار انجام شود.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:34  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

 اندازه گیری میزان ذخائر تخمدان یکی از مهمترین قسمتهای بررسی زوجهای نابارور است.

تخمین میزان ذخائر تخمدان نه تنها به تعیین میزان موفقیت درمانهای  ناباروی  کمک می کند بلکه بکمک ان میتوان میزان نیازبه داروهای تحریک تخمدان و دوز مورد نیاز انها را محاسبه کرد. 

در گذشته از عوامل مختلفی مانند اندازه گیری میزان FSH روز سوم پریود - شمارش فولیکول انترال موجود در سونوگرافی - اندازه گیری حجم تخمدان و تست کلومیفن استفاده میشد. 

امروزه  اندازه گیری هورمون آنتی مولرین نیز برای تخمین ذخائر تخمدان بکار می رود . 

                                         


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹ساعت 17:27  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

بیماری ویلسون یکی از انواع بیماریهای ارثی است که دراثر تجمع مس در کبد،مغز،قلب،کلیه ها و چشم ایجاد می شود . عامل ایجاد این بیماری در واقع اشکال در سوخت وساز عنصر مس در بدن می باشد. گرچه مس يك عنصر اساسي براي ادامه حيات به‌شمار مي‌رود اما تجمع آن در كبد و ساير ارگان‌ها باعث آسيب رساندن به اين قسمتها می شود.90درصد مس جذب‌شده از طريق مجاري صفراوي دفع مي‌شود . ( روزانه حدود 2/1-7/1 ميلي‌گرم).در اين بيماري به علت اشكال در دفع مس از صفرا، مس در كبد رسوب كرده و منجر به اختلال عملکرد کبد می شود که ممکن است کاملا بدون علامت بوده و یا علائم شدیدی همچون هپاتیت حاد به صورت زردی، بی اشتهایی و… را ایجاد کند و در نهایت می تواند منجر به از کار افتادگی کامل عملکرد کبد و ایجاد سیروز شود .
یک ژن مسئول ساختن پروتئینی است که وظیفه آن عبارت است از: انتقال و حذف زیادی مس در بدن.این پروتئین سروپلاسمین نام داردتغییر در این ژن موجب می شود انتقال پروتئین انجام نشود و در نتیجه مس در کبد، مغز و دیگر اعضاء رسوب کند.حدود95%از مس موجود در خون با سرولوپلاسمین همراه است و بقیه آن به صورت مس آزاد وجود دارد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت 17:17  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

چقدر خوب می‌شد اگر صرفا با بررسی ژن‌های یك مرد می‌توانستیم تعیین كنیم كه آیا شوهر خوبی است یا نه. از وقتی كشف كردیم تغییرات ژن‌هایی كه گیرنده‌های هورمون وازوپرسین را بیان می‌كنند باعث می‌شود وُل‌ علفزار (نوعی جونده) دقیقا تك‌همسر باشد در حالی كه وُل‌ چمنزار در روابط جنسی‌اش بی‌قیدوبند، حدس و گمان‌هایی درباره نقش این هورمون در انسان هم مطرح شده است. وازوپرسین از نظر شیمیایی شباهت زیادی به هورمون «آغوش» یا اكسی‌توسین دارد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 20:6  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

کمپلکس تروپونین شامل ۳ زیر واحد cTnC ,cTnT,cTnI میباشد که هر سه در شبکه های انقباضی ماهیچه های مخطط قرار گرفته اند و به صورت آزاد در جریان خون وجود ندارند. هر سه به عنوان یک مارکر اختصاصی سکته های قلبی حاد کاربرد دارند ولی از این بین تروپونین I اختصاصی تر از 2 جزء دیگر میباشد. این زیر واحد در N ترمینال خود دارای 31 اسید آمینه اضافی میباشد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:7  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

B2m بخشي از ساختمان HLA كلاس I در سطح غشاء سلولهاي بدن مي باشد كه بطور طبيعي از سطح سلولها جدا شده و در پلاسما قابل رديابي است مقدار پلاسمائي اين پروتئين در اختلالات
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:25  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

بتا-2 ميكروگلوبولين ، پروتئيني است با وزن مولكولي 11800 دالتون كه توسط سلولهاي هسته دار ساخته ميشود. اين پروتئين اولين باردر ادرار بيماران مبتلا به نارسايي كليه تخليص شده است . افزايش سطح سرمي

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:22  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

مترادف‌های این آزمایش مهاركننده لوپوس و Lupus Inhibitor می باشد.آنتي‌بادي‌هاي ضد فسفوليپيد همراه با افزايش خطر ايجاد ترومبوز، ترومبوسيتوپني و سقط مكرر جنين مي‌باشند. پلاسما براي لوپوس آنتي‌كوآگولانت و سرم برای آنتي‌بادي ضد كارديوليپين، لازم است. هر چه سريعتر بايد سرم و يا پلاسما را از سلول‌ها جدا نمود. پلاسما (يا سرم) را در صورت قرار دادن روي يخ مي‌توان به مدت ۴ ساعت نگهداري كرد در غير اينصورت بايد فريز گردد. در صورتي كه لوله مربوط به جمع‌آوري پلاسما تا حد مناسب پر نشده باشد يا حاوي لخته باشد بايد نمونه‌گيري مجدد انجام گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:15  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

هورمون B-Human Chorionic Gonadotropin که به طور اختصار B-HCG خوانده میشود یک هورمون اصلی در حاملگی میباشد. در جریان حاملگی سلول تخم بعد از بارور شدن در دیواره رحم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:0  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

 

بيشترين كاربردها ي شمارنده ها در پزشكي هسته اي یاروش های راديو بيواسي ،شامل بكار گيري تعداد محدودي راديو نوكلئوتيد ميباشند . يد 125 بیشترین کاربرد را دارد كه در ارزيابي تست هاي تيروئيدي و تعيين ميزان فيلتراسيون گلومرولي و نيز روشهاي Radioimmunoassay) RIA ) بكار ميرود. حجم نمونه ها و استاندارد ها بايد مساوي باشند . درصورتي كه حجم نمونه بيشترباشندشمارش كاهش مي يابد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم خرداد ۱۳۹۱ساعت 17:50  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

تعریف نازایی - عدم توانایی در باردارشدن بعد از یک سال تلاش برای بارداری است یا در مورد خانم بالای ۳۵ سال بعد از ۶ ماه تلاش برای باردار شدن . خانمی که می تواند باردار شود اما نتواند بارداری را حفظ کند نیز می تواند نازا باشد. حدود ۱۰ درصد از زوجین در سنین ۴۴ - ۱۵ سال برای باردار شدن یا حفظ بارداری مشکل درند. حدود یک سوم موارد نازایی به علت مشکلات خانم است و یک سوم دیگر علل نازایی مربوط به مردان است.بقیه موارد یا مخلوطی از مشکلات زن و مرد است یا علل ناشناخته دارد. علل نازایی در مردان - ۱- واریکوسل - وریدهای بیضه خیلی متسع می شود که باعث افزایش دما در آن می شود و بر تعداد یا شکل اسپرم اثر می کند. ۲- اختلال در تحرک اسپرم - گاهی بیماریها یا صدمات باعث بلوک حرکت اسپرم می شود. بعضی مردان با مشکلاتی در اسپرم متولد می شوند مانند سیستیک فیبروزیس که از علل نازایی است. علل افزایش نازایی در مردان - اسپرم یک مرد می تواند تحت تاثیر سلامتی وی یا روش زندگی او تغییر کند: مصرف زیاد الکل - داروها - سموم محیطی مانند آفت کش و سرب - کشیدن سیگار - اوریون - بیماری شدید کلیه - مشکلات هورمونی - رادیوتراپی و کموتراپی برای سرطان - افزایش سن علل نازایی در زنان - بسیاری از موارد نازایی زنان توسط اختلال در تخمک گذاری ایجاد می شود.از نشانه های عدم تخمک گذاری عادت ماهیانه نامنظم یا قطع آن است. از علل شایع اشکال در تخمک گذاری تخمدانهای پلی کیستیک است که یک عدم تعادل هورمونی است.از علل دیگر نازایی نارسایی زودرس تخمدان است که زیر ۴۰ سال اتفاق می افتد. از علل کمتر شایع دیگر نازایی شامل: بسته بودن لوله های تخمدان به علت عفونت لگنی - آندومتریوز - یا جراحی لگنی مشکلات فیزیکی و آناتومی در رحم میوم فیبروئید رحمی عومل افزایش نازایی در زنان- افزایش سن - استرس - سوئ تغذیه - ورزش شدید - افزایش وزن یا کاهش وزن - کشیدن سیگار -مصرف زیاد الکل - عفونتهای جنسی - مشکل در سلامتی با ایجاد تغییرات در هورمون چگونه سن بر توانایی باروری زن اثر می گذارد: کاهش توانایی تخمدانها برای تخمک گذاری - داشتن تعداد کمتری از تخمک باقیمانده - بسیاری از تخمکها سالم نیستند. افزایش احتمال داشتن بیماری هایی که ایجاد نازایی می کند - افزایش احتمال سقط در صورت داشتن علائم زیر باید به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند: پریود نامنظم - پریود خیلی دردناک - اندومتریوز - عفونت لگنی - بیش از یک سقط
+ نوشته شده در  شنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:32  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

معادله ای است که با ترکیب CA125وHE4 ریسک بدخیمی را محاسبه می کند. در زنان قبل از یائسگی : حجم ROMA >۱۲.۵ :پر خطر برای سرطان اپیتلیالی تخمدان حجم ۱۲.۵> ROMA :کم خطر در زنان بعد از یائسگی : حجمROMA >۱۴.۵ :پر خطر حجمROMA <۱۴.۵ :کم خطر با افزودن HE4 به CA125 : می توان بهتر توده های لگنی را ارزیابی کرد و سرطان تخمدان را پایش نمود.و از کیستهای اندومتری افتراق داد. ترکیب HE4 +CA125 دقیق ترین پیشگوکننده بدخیمی تخمدان نسبت به هر یک از مارکرها به تنهایی است.
+ نوشته شده در  شنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:23  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

HE4 پروتئینی با خاصیت مهارکنندگی برای تریپسین است که در بافتهای پوششیبسیاری از بافتها مانن دستگاه تنفس-تولید مثل و همچنین سرطان تخمدان وجود دارد که علاوه بر حضور در سلول،در مقادیر بالا در سرم مبتلایان به بدخیمی تخمدان وجود دارد . مطالعات نشان داده که در بین شاخصهای متعدد تشخیص سرطان تخمدان ،بخصوص در مراحل ابتدایی بیماری ،این مارکر بالاترین حساسیت را داراست و در کنار آزمون CA125 با برخورداری از حساسیت 76 درصد و ویژگی 95 درصد شاخص تشخیصی معتبر و مناسبی برای بدخیمی تخمدان می باشد.
+ نوشته شده در  شنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:22  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه تگزاس در آمریکا می گویند نتایج مطالعات نشان داده است که میزان اندک ویتامین دی(D)در بدن با بروز بیماری های قلبی و عصبی و همچنین افسردگی مرتبط است.
دکتر ‘شرود براون’ استاد دانشگاه تگزاس در ایالات متحد و مجری این پژوهش گفت: یافته های ما حاکی از آن است که غربالگری برای بررسی میزان ویتامین دی در افراد افسرده و شاید غربالگری برای یافتن افراد افسرده ای که ویتامین دی آنها پایین است ، می تواند مفید واقع شود...

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت 22:53  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

هورمون هاى تيروئيد ( T3 و T4 ) از اسيد آمينه تيروزين مشتق مى شوند. حدود 95 درصد هورمونى که از غد ه تيروئيد ترشح مى شود ، به صورت T4 (تيروکسين) است. با وجودى که ميزان ترشح T3 از غده تيروئيد بسيار ناچيز است، اين هورمون نقش اصلى را ايفا مى کند. قسمت اعظم T3 موجود در خون از تبديل T4 به T3 در بافت هاى محيطى از جمله کبد، کليه و جفت بوجود مى آى د . البته بافت هايى چون مغز و هيپوفيز نيز مى توانند T4 را به T3 تبديل کنند ، اما T3 حاصل وارد خون نمى شود و اثر خود را در همان مکان بر جاى مى گذارد . به طور کلى، 80 درصد T3 موجود در خون در کبد و 20 درصد آن در تيروئيد ساخته مى شود...

پروفسور ناصر ملک نيا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت 22:45  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

 

بيشترين كاربردها ي شمارنده ها در پزشكي هسته اي یاروش های راديو بيواسي ،شامل بكار گيري تعداد محدودي راديو نوكلئوتيد ميباشند . يد 125 بیشترین کاربرد را دارد كه در ارزيابي تست هاي تيروئيدي و تعيين ميزان فيلتراسيون گلومرولي و نيز روشهاي Radioimmunoassay) RIA ) بكار ميرود. حجم نمونه ها و استاندارد ها بايد مساوي باشند . درصورتي كه حجم نمونه بيشترباشندشمارش كاهش مي يابد .

اصول كاردستگاه :

تكنيك هايRIAبراي اندازه گيري غلظت ليگاند موجود در نمونه اي كه قراراست آناليزشودازواكنش  ligond-binderاستفاده ميكنند. در اغلب آزمايشهاي RIA از اصول پيوند رقابتي استفاده ميشود كه در آن مقدار نامعلومي از ليگاند نشان دار شده با مقدار نامشخصي از ليگاند نشان دار نشده برسر سايت هاي پيوندي موجود رقابت ميكنند . با توجه به تفاوت هاي ساختاري بين ليگاند و Bindr روش آزمايش به يكي از دو روش آزمايش تعادل حقيقي و يا آزمايش اشباع ترتيبي تعيين ميشود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت 22:31  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

تشخیص سریع ومناسب سپسیس جزء چالشهای روزمره بخشهای اورژانس وICUمیباشد.امروزه روشهای مختلف درمانی منجر به بهبود وضعیت زنده ماندن بیماران مبتلا به سپسیس شده است لذا تشخیص سریع وصحیح امری ضروری است.سپسیس فاقد علائم ونشانه های اختصاصی است ،کشت میکروبی مستلزم صرف وقت بوده وپاسخ التهابی سیستمیک بیمار رانشان نمیدهد. درعین حال نقص در عملکرد ارگانها رانشان نداده وممکن است به دلایل متفاوت در بیماران مبتلا به سپسیس مثبت نباشد.
در بین جدید ترین بیومارکر های سپسیس، PCT بالاترین صحت تشخیص را دارد.میزان PCT به سرعت (در عرض 6 تا 12 ساعت) پس از حمله عفونی باعوارض سیستمیک ا فزایش می یابد .اندازه گیری PCT برای تشخیص مؤثر وسریع در بیمارانی که مشکوک به سپسیس وپاسخ التهابی سیستمیک هستند توصیه شده است.
علاوه بر ارزش تشخیصی PCT در سپسیس ، PCT در پایش روند وشدت پاسخ التهابی سیستمیک نیز مفید است تغیرات روزانه میزان PCT پلاسما شاخصی از روند بیماری وپیش اگهی بیماران مبتلا به سپسیس میباشد .بقا یا ادامه دار بودن مقادیر بالای PCT همراه با عاقبت نامطلوب برای بیمار بوده وشاهدی از نقص درمان یا عدم پاکسازی عفونت می باشد. بیومارکر PCT در حال حاضر به طور گسترده ای در اروپا برای تشخیص و ارزیابی پاسخ التهابی سیستمیک بکار میرود.
 
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر ۱۳۹۰ساعت 7:40  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

هماچوری(hematuria) به معنای وجود خون بخصوص گلبولهای قرمز در ادرار می باشد. این حالت چه میکروسکوپی باشد و یا چه از طریق چشم غیر مسلح دیده شود. نشاندهنده وجود خونریزی درسیستم مجاری ادراری و تناسلی می باشد. خونریزی ممکن است به یکباره بوده یا اینکه مکرر باشد.
علل ایجاد کننده این حالت از علل بی خطر مثل عفونتها تا علل خطرناکی مثل بیماریهای کلیوی یا سرطان ها متفاوت می باشد. بنابراین در صورت وجود چنین حالتی حتماً باید به پزشک مراجعه نمود...


● انواع هماچوری ( خون شاشی )دو نوع است . میکروسکوپی و قابل رویت با چشم

گاهی اوقات بعضی از افراد بدون وجود هیچگونه دلیلی، مبتلا به فرم میکروسکوپی هماچوری هستند که این امر طبیعی می باشد. در هماچوری قابل رویت با چشم ، ادرار به رنگ صورتی ، قرمز یا قهوه ای روشن در می آید و گاهی ممکن است حاوی لخته های کوچک خون باشد. مقدار خونی که در ادرار می باشد با شدت علت آن رابطه ای ندارد.

▪ هماچوری ناشی از رژه : در این حالت بعلت رژه یا پیاده روی طولانی و ثانویه به ضربات وارده به مثانه در طی این فعالیتها ممکن است هماچوری رخ دهد.

رنگ قرمز ادراری که بعلت وجود خون در آن نباشد، منجر به بروز حالت هماچوری کاذب می شود. بعضی داروها، رنگهای خوراکی و سبزی ها منجر به بروز چنین حالتی می شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 18:15  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

 
 • برای تبدیل واحد متعارف به واحد بین المللی ، در ضريب تبديل ضرب كنيد .
 • براي تبديل واحد بين المللي به واحد متعارف ، در ضريب تبديل تقسيم كنيد .

  نام تست

  واحد متعارف    

  ضریب تبدیل

  SI واحد 

   

  Acetaminophen

  µg/mL

  6.62

  µmol/L

  Acetoacetic acid

  mg/dL

  0.098

  mmol/L

  Acetone

  mg/dL

  0.172

  mmol/L

  Acid phosphatase

  units/L

  1.0

  U/L

  Alanine

  mg/dL

  112.2

  µmol/L

  Alanine aminotransferase (ALT)

  units/L

  1.0

  U/L

  Albumin

  g/dL

  10

  g/L

  Alcohol dehydrogenase

  units/L

  1.0

  U/L


 • ادامه مطلب
  + نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 17:56  توسط مهرتاش مشعشعی  | 


  چه خوب مي شد اگر مي توانستيم از قرص هاي جادويي استفاده كنيم و ظرف چند روز چربي اضافي موجود در بدن را از بين ببريم! متاسفانه چنين چيزي وجود ندارد و ما مجبوريم به قدرت اراده و استفاده از رژيم هاي غذايي خاص متوسل شويم كه به نظر مي رسد چندان موثر نيستند. در حال حاضر دانشمندان به نتايج علمي خوبي دست يافته اند كه براي افراد چاق بيشتر شبيه معجزه است.
      نام اين معجزه علمي لپتين است. لپتين در حقيقت يك هورمون است كه بوسيله سلول هاي چربي ترشح مي شود. زماني كه لپتين در جريان خون وجود داشته باشد، مغز به اين نكته پي مي برد كه مقداري چربي در بدن وجود دارد و بايد براي سوخت و ساز بدن مصرف شود؛ يعني مغز ما سيگنال هايي را كه باعث گرسنگي مي شوند، كاهش مي دهد.
      وقتي در جريان خون ما لپتين وجود داشته باشد، زياد گرسنه نمي شويم. طي چند هزار سال گذشته اين سيستم از كارايي خوبي برخوردار بوده است، اما امروزه ما مقدار زيادي غذاهاي پردازش شده مانند: كربوهيدرات (نان، حبوبات و غيره) استفاده مي كنيم كه به راحتي در دسترس هستند. اين غذاها مانع از آن مي شوند كه مغز از وجود لپتين در جريان خون آگاه شود. بنابراين اگر اضافه وزن زيادي داشته باشيم، مغز سيگنال هاي گرسنگي را مجدداً فعال مي كند. براي جلوگيري از اين امر، بايد ميزان لپتين را در حالت تعادل نگه داريم و براي آگاه كردن مغز از وجود لپتين در جريان خون بايد مصرف كربوهيدرات هاي پردازش شده مانند: نان، ماكاروني، اسنك و شكلات را كاهش دهيم و از خوردن غذاهاي سرخ شده كه داراي چربي هاي اشباع شده مانند چيپس ها، مرغ سرخ شده و غيره هستند، اجتناب كنيم. در عوض ميزان ماهي و روغن زيتون را در رژيم غذايي خود افزايش دهيم. همين طور مكمل هاي غذايي مانند روغن ماهي كه داراي اسيدهاي چرب امگا 3 هستند را فراموش نكنيد.
  + نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ساعت 8:27  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

  درمان ترکيبي پرفشاري خون با داروهاي مجزا يا يک قرص ترکيبي با دوز ثابت به پايين آوردن سريع‌تر فشار خون، دستيابي به فشار خون هدف و کاهش عوارض جانبي منجر مي‌شود. داروهاي ضد فشار خون از دسته‌هاي متفاوت ممکن است عوارض جانبي ناشي از يکديگر را خنثي کنند، براي مثال ديورتيک‌ها ادم ناشي از درمان با مسدودکننده‌هاي کانال کلسيم را کاهش مي‌دهند. بيشتر بيماران مبتلا به پرفشاري خون به بيش از يک داروي ضد فشار خون نياز دارند، به ويژه اگر به بيماري همراه مبتلا باشند. هر چند راهکارهاي کميته مشترک ملي(1) (JNC) توصيه مي‌کند در بيشتر بيماران مبتلا به پرفشاري خون ديورتيک‌ها به عنوان خط اول درمان تجويز شوند وجود «انديکاسيون‌هاي الزام‌آور» ممکن است تجويز داروهاي ضد فشار خون با منافع ويژه در زمينه پيشگيري اوليه يا ثانويه را ضروري سازد. توصيه‌هاي خاص عبارتند از درمان با مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين، مسدودکننده‌هاي گيرنده آنژيوتانسين، ديورتيک‌ها، مسدودکننده‌هاي بتا يا آنتاگونيست‌هاي آلدوسترون براي بيماران مبتلا به پرفشاري خون و نارسايي قلب. براي بيماران مبتلا به پرفشاري خون و ديابت، داروهاي توصيه شده عبارتند از ديورتيک‌ها، مسدودکننده‌هاي بتا، مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين، مسدودکننده‌هاي گيرنده آنژيوتانسين و يا مسدودکننده‌هاي کانال کلسيم. درمان توصيه شده براي بيماران مبتلا به پرفشاري خون و افزايش خطر بيماري کرونري عبارت است از ديورتيک، مسدودکننده‌هاي بتا، مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين و يا مسدودکننده کانال کلسيم. راهکارهاي کميته مشترک ملي توصيه مي‌کند در بيماران مبتلا به پرفشاري خون پس از انفارکتوس ميوکارد، مسدودکننده‌هاي بتا، مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين و آنتاگونيست‌هاي آلدوسترون تجويز شود؛ در بيماران دچار پر فشاري خون و بيماري مزمن کليه مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيو تانسين و مسدودکننده‌هاي گيرنده آنژيوتانسين و در بيماران مبتلا به پر فشاري خون به منظور پيشگيري از سکته مغزي مکرر ديورتيک‌ها و مهارکننده‌هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين تجويز شود....

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  جمعه سیزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 22:5  توسط مهرتاش مشعشعی  | 
  http://www.dr-ghoreshi.com/images/thy7.jpg   
  مقدمه : كم كاري مادرزادي غده تيروئيد به صورت تك‌گير و يا به صورت ارثي همراه يا بدون گواتر ديده مي‌شود. در موارد شديد علائم طي چند هفته اول زندگي ظاهر مي‌شود و در موارد خفيف علائم ماه‌ها پس از تولد تظاهر مي‌گردد. هورمون‌هاي تيروئيد در عملكرد بيولوژيك همه اعضاي بدن اثر مي‌گذارد و در صورتي كه به علت عدم تشخيص، درمان به هنگام انجام نشود، رشد جسمي و ذهني مختل مي‌گردد.

  به علت اهميت تشخيص و درمان به موقع در پيشگيري از عوارض اين بيماري در بسياري از مراكز بهداشتي جهان، كليه نوزادان در آغاز تولد براي تشخيص اين بيماري بررسي مي‌گردند. در ايران متأسفانه هنوز اين كار متداول نمي‌باشد.

  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد ۱۳۹۰ساعت 19:48  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

   

  آلفافتوپروتین گلیکوبروتینی با 590 اسیدآمینه است که توسط کیسه زرده،سیستم گوارش و کبد جنین ساخته شده و پروتین اصلی دوران جنینی است.از نظر فیزیکی و شیمیایی شبیه آلبومین است.

  مفدارAFPدر سرم جنینی در هفته 12 تا 14 حاملگی به حداکثر خود یعنی حدود 3میلی گرم بر میلی لیتر می رسد.از میزانAFPبعداز تولد کاسته شده و در یکسالگی به مقدار بالغین یا حدود 1 نانوگرم برمیلی لیتر می رسد.از اندازه گیریAFP در سرم یا مایع آمونیون خانم حامله به عنوان آزمون غربالی نفص لوله عصبی باز جنینی استفاده می شود.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  جمعه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 22:11  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

  ايده مصرف فرآورده اي که به خودي خود و از نظر بيولوژيکي فعال نبوده و بتواند تحت تاثير آنزيمهاي موجود در بدن قرار گرفته و تبديل به فرآورده فعال جديد شده و منشا آثاري در بدن گردد، ايده جديدي نيست. اين ايده که اساس و پايه کار پروهورمونها را تشکيل مي دهد، از سالها قبل مورد توجه کمپاني هاي مکمل سازي صاحب نام و معروف جهاني بوده است و اکنون نيز به توليد فرآورده هاي موثر و مناسبي منجر شده است.
  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 19:16  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

  جديدترين يافته هاي دانشمندان مغز و اعصاب ،نشان مي دهد ترشح مکرر نوعي هورمون موجود در اوتوکسين مغز که به هورمون عشق موسوم است ،باعث بهبود بيماري اوتيسم مي شود.


  به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه خبري روتيرز ،نتايج تحقيقات دانشمندان مغز و اعصاب در ششمين کنفرانس تحقيقاتي اوتيسم ،نشان مي دهد هورمون عشق و دوست داشتن ،که از يک ترکيب شيميايي موجود مغز موسوم به اوتوکسين است ،توليد شده و علاوه برايجاد شير در مادران باردار ،باعث بهبود بيماري اوتيسم مي شود.
  بنابراين گزارش ،اوتوکسين ،هورمون هشت هپتيدي هيپوتالاسمي ،که در هيپوفيز عقبي ذخيره مي شود و باعث انجام اعمالي چون شيرمادران به نوزادان، نفس کشيدن و انواع لذت ها مي شود.

   

  + نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 19:9  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

  ابداع تست خوني جديد براي تشخيص اختلالات كوروموزومي پيش از تولد:
  دانشمندان آمريكايي تست خوني جديد به شيوه اي غيرتهاجمي براي تشخيص اختلالات كروموزومي از قبيل سندرم داون در جنين ابداع كردند.
  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا براي انجام اين روش تنها به نمونه اي اندك از خون مادر باردار نياز است و به اين ترتيب خطر سقط در اين روش در مقايسه با ساير روش هاي تهاجمي وجود ندارد.
  به گفته محققان روش جديد با تلاش دانشمندان دانشگاه استانفورد بيمارستان كودكان لوسيل پاكارد و انيستيتو پزشكي هووارد هوگز در مريلند طراحي شده است ...

  http://www.biomedicalblog.com/wp-content/uploads/2010/10/blood-test.jpg   


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه ششم فروردین ۱۳۹۰ساعت 17:51  توسط مهرتاش مشعشعی  | 

  تستوسترون از هورمون ‌هاي استروئيدي بدن است که ساختمان اصلي سازنده آن را کلسترول تشکيل مي ‌دهد.

  اين هورمون از سلول‌ هاي ليديگ در بافت بيضه ترشح مي‌ شود و ترشح آن توسط هورمون ديگري به نام LE (که از سلول‌هاي قدامي هيپوفيز ترشح مي‌ شود) کنترل مي ‌شود.

  تستوسترون براي اثرگذاري در بافت هدف و جلوگيري از کاهش اثرش، با برخي پروتئين‌ هاي ساخته شده در کبد ترکيب شده و بعد از انتقال به ارگان‌ هاي هدف با گيرنده‌ هاي موجود در بافت‌ ترکيب شده و از جدار سلول عبور کرده و آثارش را ايجاد مي ‌کند.


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 17:35  توسط مهرتاش مشعشعی  | 


  ادامه مطلب
  + نوشته شده در  جمعه بیستم اسفند ۱۳۸۹ساعت 16:25  توسط مهرتاش مشعشعی  |